فیروزه

معرفی فیروزه

فیروزه یکی از سنگهای قیمتی است که از عهد باستان در ایران شناخته شده، از کتیبه بنیاد کاخ داریوش بزرگ در شوش معلوم می‌گردد که در آن تاریخ فیروزه (احسائین) نامیده می‌شد و از خوارزم برای زینت‌آلات کاخ آورده شده بود.فیروزه سنگ آرزوهای تمام پادشاهان ممالک از زمان کورش و داریوش کبیر است که به عنوان هدیه از طرف آن‌ها به تمام سلاطین داده می‌شد.

مشخصات فیروزه مرغوب

فیروزه مرغوب ‌دارای رنگ آبی سیر، جلای چینی و، سختی بالا می‌باشد.

شناخت و ارزش فیروزه

در صورتی که میزان مس موجود در کانی زیاد باشد به رنگ آبی در صورتی که آهن زیاد داشته باشد به رنگ سبز و در صورت وجود آلومینیم زیاد به رنگ سفید دیده می‌شود.


کشورهای صادرکننده فیروزه

کشورهای صادر کننده فیروزه عبارتند از ایران، آمریکا، مصر وافغانستان که ایران از نظر قدمت و کیفیت بهترین و گران ترین نوع فیروزه جهان را دارا می باشد نامورترین و پرخواهان‌ترین فیروزه در ایران فیروزه نیشابور است که از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش استخراج می‌شده‌ است. معدن این فیروزه در نزدیکی روستای معدن نیشابور است انواع مرغوب فیروزه ایران از نظر رنگ، نقش و کیفیت فیروزه عجمی و فیروزه شجری است.

شرکت آروند آتی آسیا با روابط مستقیم با تولیدکنندگان و معادن فیروزه ایران توانایی تامین و صادرات این محصول را در کیفیت های مختلف دارا بوده و امکان ارسال ان به سایر نقاط جهان فراهم میباشد.